Bronisław Banasik, znany również pod pseudonimami „Stefan” oraz „Zrąb”, to postać, która pozostawiła znaczący ślad w historii Polski. Urodził się 2 sierpnia 1894 roku w Będzinie, a swoje życie zakończył 19 marca 1979 roku w Warszawie.
Jako major Wojska Polskiego, Banasik pełnił istotne funkcje, w tym od 1946 do 1948 roku był komendantem głównym Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, osiągając stopień pułkownika. Niestety, jego życie zostało naznaczone dramatycznymi wydarzeniami, gdy stał się ofiarą represji stalinowskich, co było odzwierciedleniem trudnych czasów w Polsce.
Życiorys
Bronisław Banasik był osobą o interesującej biografii, której historia pełna jest ważnych wydarzeń osobistych i narodowych. Urodził się jako syn Mikołaja oraz Agnieszki z Maślaczyńskich. Po ukończeniu szkoły podstawowej oraz szkoły handlowej, uzyskał wykształcenie średnie. W 1915 roku odpowiedział na wezwanie i został powołany do armii rosyjskiej, a w jej szeregach uczestniczył w I wojnie światowej. W ciągu roku, w 1916, osiągnął awans do stopnia podporucznika.
Po zakończeniu wojny w 1918 roku, Banasik związał się z 5. Dywizją Strzelców Polskich. Czołowym punktem w jego karierze militarnej była wojna polsko-bolszewicka, w której walczył z determinacją. Niestety, w styczniu 1920 roku dostał się do niewoli bolszewickiej, jednak zdołał powrócić do Polski w lutym 1922 roku. W wyniku weryfikacji w 1921 roku, nadającej mu stopień porucznika z datą starszeństwa na 1 czerwca 1919 roku, Banasik kontynuował karierę w korpusie oficerów piechoty.
Jego zaangażowanie w Przysposobienie Wojskowe w powiecie śremskim oraz odpowiedzialność za zaopatrzenie w pułku radiotelegraficznym od 1933 roku wskazują na jego rosnącą rolę. W 1938 roku uzyskał awans do stopnia kapitana, a w 1939 roku służył w Warszawie w pułku radiotelegraficznym na stanowisku oficera administracyjno-materiałowego.
W obliczu wybuchu II wojny światowej Banasik pozostał w swoim macierzystym pułku. Po dramatycznych wydarzeniach w czasie kampanii wrześniowej, kiedy batalion został rozbity pod Janowem Lubelskim, nie poddał się, lecz przedostał się do Warszawy. Tam, 1 listopada 1939 roku, wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej, gdzie działał pod pseudonimem „Stefan” i pełnił ważne funkcje do lipca 1942 roku, kiedy doszło do rozłamu w organizacji.
Przyjął nowe wyzwanie i objął kierownictwo w nowo powstałej strukturze AK, przyjmując pseudonim „Zrąb”. W tej formacji awansował do stopnia majora 1 września 1942 roku i brał udział w powstaniu warszawskim. Po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej i został umieszczony w oflagu w Murnau.
Po wojnie, w październiku 1945 roku, Banasik skontaktował się z Narodowym Zjednoczeniem Wojskowym, gdzie odnalazł się w nowej rzeczywistości. Został zweryfikowany jako podpułkownik, a w lutym 1946 roku przyjął ofertę objęcia stanowiska komendanta głównego. Wyznaczył prawe ręce na adiutanta, porucznika Adama Kotowskiego, znanego pod pseudonimem „Adam”. Dodatkowo pracował jako kierownik wydziału transportowego w Państwowych Zakładach Wydawnictw Szkolnych.
Jego życie nabrało dramatycznego zwrotu, kiedy został aresztowany przez funkcjonariuszy MBP 14 stycznia 1948 roku. Okres śledztwa był dla niego szczególnie brutalny. W wyniku rozprawy prowadzonej przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie, 13 listopada 1948 roku, został skazany na karę śmierci oraz 15 lat więzienia. Wyrok był surowy, a przewodniczącym rozprawy był sędzia kpt. Zbigniew Furtak. Ostatecznie Najwyższy Sąd Wojskowy 14 stycznia 1949 roku złagodził wyrok do dożywotniego więzienia, a 2 maja 1957 roku Banasik odzyskał wolność na mocy amnestii.
Po wyjściu na wolność, osiedlił się w Przemkowie, gdzie z powodu zakazu powrotu do Warszawy, zaczął pracować jako kierownik kina. W 1967 roku postanowił zwrócić się do Rady Państwa z prośbą o pozwolenie na powrót do stolicy. Ostatecznie, 13 czerwca 1969 roku, Sąd Wojewódzki dla m.st. Warszawy zadecydował o zatarciu kary, co otworzyło mu drogę do powrotu do Warszawy na początku lat 70.
Jego życie zakończyło się w Warszawie, a spoczywa na cmentarzu Bródnowskim, w kwaterze 43B-6-14, jak można znaleźć w informacji dostępnej pod adresem cmentarzu Bródnowskim.
Ordery i odznaczenia
Bronisław Banasik został odznaczony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, które podkreślają jego odwagę oraz zaangażowanie w służbie dla kraju.
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari,
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (przyznany pośmiertnie w 2023 roku),
- Krzyż Walecznych,
- Srebrny Krzyż Zasługi, który otrzymał 22 maja 1939 roku.
Przypisy
- Bronisław Banasik [hasło w wyszukiwarce cmentarnej] [online], brodnowski.grobonet.com [dostęp 16.08.2024 r.]
- Płk Bronisław Banasik „Stefan” [online], Biogramy Polskich Bohaterów [dostęp 07.02.2022 r.]
- Powstańcze Biogramy - Bronisław Banasik [online], www.1944.pl [dostęp 21.12.2019 r.]
- a b c d Banasik Bronisław ps. „Stefan”, „Zrąb” - NSZ - Narodowe Siły Zbrojne [online], www.nsz.com.pl [dostęp 21.12.2019 r.]
- Banasik Bronisław, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 01.08.2012 r.]
- M.P. z 2023 r. poz. 876
- M.P. z 1939 r. nr 119, poz. 280 „za zasługi w służbie wojskowej”.
- Rybka i Stepan 2003, s. 443.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Lucjan Partyński | Aleksander Golba-Michalski | Wacław Zagrodzki | Czesław Główczyński | Jadwiga Bobińska | Izaak Jungermann | Zbigniew Wyparło | Konstanty Ciołek-Żelechowski | Stanisław Karpała (wojskowy) | Władysław Grzybowski | Julian Gorgoń | Lucjan Stanek | Mieczysław Puteczny | Zygmunt Jerzy Kuczyński | Mieczysław Fularski | Sylwester Kościak | Józef Cieszkowski (oficer) | Stanisław Gorczyca (ur. 1900) | Isser Be’eriOceń: Bronisław Banasik