Zofia Skorupska, znana z domu jako Kapuścik, przyszła na świat 27 marca 1914 roku w Będzinie, a jej życie zakończyło się 24 czerwca 2005 roku w Poznaniu. Była ona nie tylko polską bibliotekarką, ale również uznawanym historykiem kultury oraz nauczycielką akademicką.
W trakcie swojej kariery zawodowej pełniła funkcję tymczasowego dyrektora Biblioteki Kórnickiej, co podkreśla jej znaczenie w dziedzinie bibliotekarstwa oraz wpływ na rozwój kultury i edukacji w Polsce.
Życiorys
Od 1933 roku Zofia Skorupska podejmowała studia z zakresu polonistyki naUniwersytecie Poznańskimgdzie brała udział w seminarium magisterskim, które umożliwiło jej odbycie licznych podróży naukowych m.in. do Szwecji, Danii oraz Niemiec. Podczas tych ambitnych badań powstała praca naukowa poświęcona Katalogowi kolegium jezuickiego w zbiorach uppsalskich, która została obroniona dopiero w 1945 roku pod opieką promotora Romana Pollaka. W okresie II wojny światowej przebywała w Ostrowcu Świętokrzyskim, prowadząc zajęcia w ramach tajnych kompletów, skierowanych do uczniów liceum oraz gimnazjum.
Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, Zofia Skorupska rozpoczęła pracę jako adiunkt w Seminarium Historii Literatury Polskiej Uniwersytetu Poznańskiego, a rok później obroniła swoją rozprawę doktorską zatytułowaną „Mecenat Władysława IV Wazy”. Związek z Biblioteką w Kórniku nawiązała w 1952 roku, w początkowym okresie wykonując prace zlecone oraz przygotowując do publikacji kolejne tomy (XV i XVI) Acta Tomiciana. W tym samym czasie objęła również rolę nauczycielki w szkole podstawowej w Poznaniu.
1 lipca 1959 roku objęła stałe zatrudnienie w Bibliotece Kórnickiej, gdzie z czasem zdobyła renomę jako kustosz i w 1962 roku uzyskała status kustosza dyplomowanego. Przez długie lata miała zaszczyt kierować Działem Gromadzenia Zbiorów, odpowiedzialnym za rozwój biblioteki zgodnie z potrzebami środowiska naukowego Wielkopolski. Zofia Skorupska z sukcesem nawiązała i rozwijała wymianę wydawnictw z krajowymi oraz zagranicznymi ośrodkami badawczymi. Ponadto zajmowała się również działem ekslibrisów oraz działem muzykaliów.
W dniu 1 lipca 1975 roku, w wyniku niespodziewanego odwołania dotychczasowego dyrektora Biblioteki Kórnickiej, docenta Stefana Weymana, Zofia Skorupska objęła stanowisko p.o. dyrektora, pełniąc tę funkcję do 1 marca 1976 roku, po czym przeszła na emeryturę 30 czerwca tegoż samego roku.
Wśród licznych publikacji Zofii Skorupskiej znajdują się teksty takie jak „Aukcje księgarskie” (w: Materiały biblioteczne z Konferencji organizowanych w latach 1963-1968 przez Biuro Wydawnictw i Bibliotek PAN, Wrocław 1971), „Fryderyk Chopin w relacjach Leonarda Niedźwieckiego” („Pamiętnik Biblioteki Kórnickiej”, zeszyt 9–10, 1968), „Nieznane listy Ryszarda Berwińskiego” (w: Sprawozdania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za I i II kwartał 1949), oraz Władysław Pociecha w Bibliotece Kórnickiej („Pamiętnik Biblioteki Kórnickiej”, zeszyt 7, 1959). Wspólnie ze Stanisławem Bodniakiem napisała również książkę „Jan Kostka kasztelan gdański, prezes Komisji Morskiej i rzecznik unii Prus z Koroną” (Gdańsk 1979). Przez długi czas pracowała nad rozprawą habilitacyjną, którą zamierzała poświęcić działaniom kulturalnym rodu Górków.
Zofia Skorupska zmarła 24 czerwca 2005 roku w Poznaniu, a jej miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Junikowskim.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Paweł Majerski | Leon Starkiewicz | Arno Lustiger | Michael Szwarc | Sławomir Bugajski | Helena Rzadkowska | Bartłomiej SzyndlerOceń: Zofia Skorupska