Niepiekło (Będzin)


Niepiekło jest to obszar o szczególnym znaczeniu, znajdujący się w granicach miasta Będzina, w północno-wschodniej części. Ta malownicza lokalizacja leży wzdłuż ulic Niepiekło oraz Rzecznej, a także na zachodnim brzegu rzeki Czarna Przemsza.

Warto zauważyć, że po drugiej stronie rzeki usytuowane jest Niepiekło, które administracyjnie przynależy do Dąbrowy Górniczej. Tego typu podziały geograficzne i urbanistyczne pokazują unikalność tego regionu oraz jego różnorodność.

Historia

Historia Niepiekła to fascynująca opowieść o dawnej kolonii, która przeszła wiele zmian administracyjnych na przestrzeni lat. W latach 1867–1874 miejscowość ta wchodziła w skład gminy Zagórze, natomiast w okresie od 1874 do 1909 roku należała do gminy Górniczej znajdującej się w powiecie będzińskim. W 1909 roku dokonano podziału gminy Górniczej, wyodrębniając nową gminę Zagórze.

W wyniku dalszych zmian administracyjnych, z pozostałej części gminy Górniczej powstała gmina Dąbrowa Górnicza, która obejmowała takie miejscowości jak: Stara Dąbrowa, Huta Bankowa, Łabęcka, Reden, Ksawera, Mydlice, a także Niepiekło oraz Huty Cynkowe i Koszelew.

W czasie I wojny światowej, w latach 1915–1916, Niepiekło znajdowało się w Generalnym Gubernatorstwie Lubelskim, gdzie przebywało pod okupacją austriacko-węgierską. Po zakończeniu wojny, w Dąbrowie Górniczej ustanowiono siedzibę nowo utworzonego powiatu dąbrowskiego. Należy zaznaczyć, że gmina Dąbrowa Górnicza przestała być jednostką wiejską od 18 sierpnia 1916 roku, gdy austriackie władze okupacyjne przyznały Dąbrowie Górniczej prawa miejskie i przekształciły ją w gminę miejską. Mimo to, część Niepiekła pozostała w strukturach Będzina.

W dniu 5 maja 1923 roku, w wyniku dalszych przekształceń administracyjnych, wschodnia część Niepiekła (kolonia) została włączona do Dąbrowy Górniczej, a część zachodnia (wieś) pozostała częścią Będzina.

Przypisy

  1. Baza archiw. [dostęp 19.04.2021 r.]
  2. Andrzej Gawryszewski: Ludność Polski w XX wieku. Warszawa: Polska Akademia Nauk, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyńskiego, 2005 r.
  3. Śląski Instytut Naukowy w Katowicach (1976): Dąbrowa Górnicza – Zarys rozwoju miasta.
  4. Kaiserlich Deutsches Generalgouvernement Warschau mit dem angrenzenden K.u.K. Millitärgeneralgouvernement in Polen.
  5. Dz.U. z 123 r. nr 47, poz. 323.

Oceń: Niepiekło (Będzin)

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:9