Włodzimierz Kosiński, urodzony 2 kwietnia 1935 roku w Będzinie, był znaczącą postacią w polskim dziennikarstwie. Jego kariera związana była z wieloma funkcjami, które pełnił przez całe życie zawodowe.
Kosiński zyskał uznanie jako redaktor naczelny „Trybuny Opolskiej”, gdzie miał wpływ na kształtowanie debaty publicznej w regionie. Był również aktywnym działaczem komunistycznym oraz społecznym.
Jego praca przyczyniła się do rozwoju lokalnego dziennikarstwa i stanowiła ważny wkład w życie kulturalne i polityczne Opola.
Włodzimierz Kosiński zmarł 5 stycznia 2008 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w pamięci mieszkańców i środowiska dziennikarskiego.
Życiorys
Pochodzenie Włodzimierza Kosińskiego sięga Będzina, gdzie dorastał w rodzinie o tradycjach rzemieślniczych. jego ojciec był stolarzem oraz aktywnym członkiem Komunistycznej Partii Polski, natomiast matka swoją pracę wykonywała w cegielni. Po zakończeniu II wojny światowej Kosiński z rodziną osiedlił się w Prudniku, gdzie jego ojciec zajął stanowisko pełnomocnika rządu w kwestii reformy rolnej. W Prudniku młody Włodzimierz ukończył szkołę podstawową, a w 1953 roku zdobł dyplom I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Prudniku. Podczas nauki był przewodniczącym zarządu szkolnego Związku Młodzieży Polskiej.
Pracował na wydziale farbiarni w Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Frotex”. Poza tym, jego zaangażowanie w działalność harcerską zaowocowało prowadzeniem drużyny harcerskiej przy miejscowej szkole podstawowej. W 1955 roku zasilił szeregi PZPR. Kontynuował swoje kształcenie w ZSRR, gdzie studiował na Wydziale Historycznym Moskiewskiego Uniwersytetu im. Łomonosowa. W 1958 roku wrócił do Prudnika, gdzie w Komitecie Powiatowym PZPR kierował ośrodkiem propagandy partyjnej oraz angażował się w pracę z młodzieżą.
W 1962 roku Kosiński przystąpił do Związku Młodzieży Socjalistycznej i objął stanowisko przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego ZMS w Opolu. Tam odpowiadał za działalność organizacji w środowiskach robotniczych i edukacyjnych na Obszarze Opolszczyzny. W 1965 roku przeniósł się do pracy w Komitecie Wojewódzkim PZPR. Już jako uczeń współpracował z „Trybuną Robotniczą”, natomiast od 1952 roku był związany z redakcją „Trybuny Opolskiej”, gdzie w styczniu 1971 objął fotel redaktora naczelnego gazety.
Dzięki poparciu organizacji młodzieżowej, Kosiński uczestniczył w IV Zjeździe PZPR, a w 1986 roku został delegatem z Prudnika na X Zjazd. W 1980 roku podczas eskalacji ruchu „Solidarność” Kosiński umożliwiał druki życzliwych artykułów na łamach „Trybuny Opolskiej”, co naraziło go na liczne krytyki ze strony partii. W jego obronie stanął w publicznej debacie, publikując artykuł w „Tygodniku Powszechnym” dotyczący Edmunda Osmańczyka.
Do 31 maja 1990 roku Kosiński pełnił z powodzeniem rolę redaktora naczelnego „Trybuny Opolskiej”. Po zakończeniu kariery redakcyjnej, znalazł się w redakcyjnym archiwum gazety. W kolejnych latach działał jako wiceprezes w oddziale wojewódzkim Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód i stał się członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Brał również czynny udział w działalności organizacji takich jak Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Polski Czerwony Krzyż, Liga Obrony Kraju oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Niestety, Włodzimierz Kosiński zmarł 5 stycznia 2008 roku, w wieku 72 lat, wskutek długotrwałej choroby. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu komunalnym w Opolu, w dzielnicy Półwieś.
Odznaczenia
Wśród wyróżnień, jakie otrzymał Włodzimierz Kosiński, znajdują się następujące odznaczenia:
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Przypisy
- a b Odeszli > Wspominamy Opolan, którzy zmarli w ostatnim roku [online], nto.pl, 01.11.2008 r. [dostęp 24.08.2024 r.]
- a b c d e f g h i j k MarianM. Buchowski MarianM., Ostatnia kropka, „Indeks”, 1–2 (85–86), Opole: Uniwersytet Opolski, luty 2008 r., s. 70–75, ISSN 1427-7506.
- a b c d Nie możemy czekać, „Głos Włókniarza”, Antoni Weigt – redaktor naczelny, 1.07.1986 r., s. 4.
- Kult wieszcza Adama, „Głos Włókniarza”, Antoni Weigt – redaktor naczelny, 15.02.1986 r., s. 11.
- Delegaci na konferencję wojewódzką, „Głos Włókniarza”, Antoni Weigt – redaktor naczelny, 01.05.1986 r., s. 5.
- AgataA. Jop AgataA., Była okazja, to pojechali [online], nto.pl, 03.09.2003 r. [dostęp 24.08.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Dawid Wdowiński | Tadeusz Otto | Micha’el Chazani | Sam Pivnik | Menachem Lior | Ala Gertner | Tomasz Maria DąbekOceń: Włodzimierz Kosiński (dziennikarz)