Menachem Lior, znany również jako Menachem Liwer przed przyjęciem nowego nazwiska w Izraelu, urodził się 5 kwietnia 1928 roku w Będzinie. Jego życie zostało naznaczone niezwykle trudnymi przeżyciami związanymi z czasem II wojny światowej.
Jako żydowski działacz ruchu oporu, Lior był jednym z niewielu członków, którzy przetrwali w brutalnych realiach getta będzińskiego. Jego determinacja oraz odwaga w walce przeciwko okupantom były wyjątkowe, co sprawiło, że stał się symbolem nadziei i oporu w trudnych czasach.
Po zakończeniu wojny, Lior osiedlił się w Izraelu, gdzie kontynuował swoją karierę jako pułkownik armii izraelskiej. Jego doświadczenia z czasów wojny miały wpływ na jego dalsze życie oraz działalność, w której testamentem stała się nieustanna walka o pamięć o cierpieniach jego narodu.
Życiorys
Menachem Lior, pochodzący z zamożnej, ortodoksyjnej rodziny żydowskiej Liwerów, urodził się w Będzinie jako syn Dawida i Miriam Kaminer.
W wieku młodzieńczym przez cztery lata uczęszczał do szkoły podstawowej „Mizrachi” w rodzinnym mieście.
Podczas II wojny światowej, Lior przebywał w getcie będzińskim, gdzie wraz z rodziną przeżył powstanie w przygotowanym wcześniej bunkrze. Po tym wydarzeniu, rodzina zajmowała się uprzątaniem getta. Gdy przedostali się na „aryjską stronę”, Liwerowie znaleźli schronienie u polskiej rodziny.
Następnie, podróżując przez Słowację, dotarli do Budapesztu na Węgrzech. Kiedy wojska niemieckie zaatakowały Węgry, w czerwcu 1944 roku uciekli do Rumunii, a 17 lipca tego samego roku przybyli do Palestyny. Początkowo trafili do brytyjskiego obozu dla internowanych, z którego wkrótce zostali uwolnieni, po czym udali się do rodziny w Tel Awiwie.
W wieku 16 lat Menachem rozpoczął życie w kibucu Mishmar HaSharon, gdzie mógł się uczyć i pracować. Jednak 45 dni spędził w obozach dla internowanych w Latrun i Rafiach Yam, aresztowany za przynależność do Haganah, żydowskiej organizacji paramilitarnej w Palestynie.
W 1947 roku przeniósł się do kolejnego kibucu Ma’ale Ha-Chamisza, położonego blisko Jerozolimy. Latem 1948, w czasie I wojny izraelsko-arabskiej, uczestniczył w walkach o wyzwolenie Jerozolimy.
W latach 1950–1975 służył w Siłach Powietrznych Izraela, osiągając stopień pułkownika, a po zakończeniu kariery wojskowej objął stanowisko wicedyrektora ds. finansowych na Uniwersytecie Telawiwskim, gdzie także ukończył studia z zakresu Business Administration.
Od 1977 do 1980 był wicedyrektorem linii lotniczych El Al Israel Airlines, a następnie, w latach 1980–1993, pełnił funkcję radnego w Tel Awiwie. Poza tym aktywnie uczestniczył w działalności charytatywnej, wspierając takie organizacje jak „Zevet”, „IDF Veterans Association”, „Aguda Leman HaChayal” oraz „The Tel Aviv Association for the elderly”.
Od 17 września 2014 roku był przewodniczącym Światowej Organizacji Żydów Zagłębia (ang. Zaglembie World Organization). Jego działalność publiczna obejmowała m.in. udział w uroczystościach w Będzinie 4 października 2004, które miały miejsce w miejscu walk z niemieckim okupantem, gdzie plac nadano imię Bohaterów Getta Będzińskiego, oraz w obchodach 70. rocznicy likwidacji getta będzińskiego w 2013 roku.
Menachem był żonaty z Hanką Sholowitch, z którą doczekał się trójki dzieci: Szmuela, Yael i Rana. Zmarł w Tel Awiwie19 lutego 2017 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Ala Gertner | Tomasz Maria Dąbek | Włodzimierz Kosiński (dziennikarz) | Dawid Wdowiński | Tadeusz Otto | Micha’el Chazani | Sam PivnikOceń: Menachem Lior