Czesław Józef Konopka, urodzony 5 lipca 1907 roku w Będzinie, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej architektury. Jego życie zakończyło się 4 września 1967 roku w Warszawie, jednak jego osiągnięcia w dziedzinie architektury pozostają niezatarte.
Był on nie tylko architektem, ale również twórcą, który przyczynił się do kształtowania przestrzeni urbanistycznej, w której żyli ludzie jego czasów.
Życiorys
W 1931 roku Czesław Konopka zakończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, co otworzyło przed nim drzwi do kariery zawodowej. Jego pierwszym celem zawodowym stał się Łuck, gdzie rozpoczął pracę jako architekt miejski. W 1934 roku dołączył do łuckiego Koła Architektów, a pięć lat później, w 1939 roku, został członkiem lokalnego Oddziału SARP.
Po zakończeniu II wojny światowej Konopka przeniósł się do Warszawy. Tutaj jego pierwsze kroki zawodowe prowadziły do Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy, w której również działał jako aktywny członek warszawskiego Oddziału SARP. Jego kariera rozwijała się, doprowadzając do związania się z Centralnym Biurem Projektów Architektonicznych i Budowlanych (CBPAiB), jak również z renomowanym Miastoprojektem Stolica. W 1958 roku za swoje zasługi w dziedzinie architektury został uhonorowany Brązową Odznaką SARP.
Czesław Konopka zmarł w 1967 roku, a jego ostatni spoczynek znajduje się na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 34K-3-5).
Realizacje
Czesław Konopka był architektem, który przyczynił się do wielu interesujących realizacji. Wśród jego projektów wyróżniają się:
- Dom Pracy Twórczej dla pracowników Instytutu Higieny Psychicznej w Zagórzu,
- Odbudowa pałacu Paca (Radziwiłłów) w Warszawie jako Ministerstwa Zdrowia w latach 1948-1951 (współautor Henryk Białobrzeski),
- Rozbudowa Domu Akcji Katolickiej im. Piusa XI na potrzeby Opery Warszawskiej w 1953 roku (współautor Henryk Białobrzeski).
Przypisy
- Jacek Romański, Zagórze, Teoria Dezintegracji Pozytywnej, 18.07.2010 r.
- Czesław Konopka, In memoriam - Pamięci Architektów Polskich SARP.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Ignacy Bereszko | Ryszard Rogala (profesor) | Janusz Jaworski | Eugeniusz Wutcen | Jerzy Jankowski (kierowca)Oceń: Czesław Konopka