Synagoga Mizrachi w Będzinie


Synagoga Mizrachi w Będzinie, znana również pod hebrajską nazwą oznaczającą „Wschodni”, jest historii chocą i ważnym obiektem kulturowym, który został zbudowany w XIX wieku.

Znajduje się ona w podziemiach kamienicy przy ulicy Potockiego 3. Jest to publiczny dom modlitwy, który przez lata służył społeczności lokalnej jako miejsce modlitwy i spotkań.

Co ciekawe, jej dekoracja malarska została wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego, co podkreśla wartość artystyczną i historyczną tego miejsca. To ważny element regionalnego dziedzictwa kulturowego, który zasługuje na uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Historia

Synagoga, która ma swoją historię sięgającą końca XIX wieku, powstała dzięki staraniom oraz funduszom zamożnego kupca Jakuba Chila Winera. To właśnie ona jako jedyna w Będzinie przetrwała II wojnę światową bez jakichkolwiek szkód. Po wojnie główna sala modlitewna została podzielona na dwa mniejsze pomieszczenia za pomocą ścianki, w których urządzono skład węgla oraz rupieciarnię.

W ciągu wielu lat jakoś zaniedbana, synagoga stała się miejscem zapomnianym, a jej dokładne położenie nie było znane. W 2003 roku podczas spotkania Adama Szydłowskiego, będącego prezesem Zagłębiowskiego Centrum Kultury Żydowskiej, z Menachemem Liwerem oraz jego rodziną, dowiedziano się, że synagoga znajduje się przy ulicy Potockiego 3. Dowodem na jej istnienie była mezuzah umieszczona na framudze drzwi.

W 2004 roku, Szlomo Gołdowski przypomniał sobie, jak w dzieciństwie bawił się na podwórku kamienicy Winera, a jego ojciec modlił się w jej wnętrzu za tymi drzwiami. Pomimo prób otwarcia drzwi, nie udało im się tego uczynić, ze względu na nieobecność właścicielki obiektu. Dopiero 6 lipca 2004 r. Adamowi Szydłowskiemu oraz innym członkom Zagłębiowskiego Centrum Kultury Żydowskiej udało się tam wejść.

Natychmiast po wejściu przystąpiono do porządkowania: usunięto węgiel, zburzono ściankę oddzielającą salę modlitewną, zabezpieczono malowidła oraz usunięto grubą warstwę ziemi, w której natrafiono na fragmenty kafli kominka. Na wschodniej ścianie dostrzegli także zamurowaną wnękę, gdzie znajdował się drewniany Aron ha-kodesz.

W głównej sali modlitewnej pozostają malowidła oraz freski autorstwa Altka Winera, które przedstawiają m.in. grób Absaloma, uliczkę Jaffe, grób Racheli oraz motywy roślinne. W medalionach można dostrzec: menora, chanukija, balsaminkę oraz świecę hawdalową.

Wewnętrzny strop, podzielony na trzy kolebki, ukazuje po cztery przedstawienia Dwanaastu Plemion Izraela. W centralnej części znajduję się gwiazda Dawida. To wyjątkowe miejsce jest jedną z zaledwie siedmiu synagog w Polsce, które zachowały pełny cykl przedstawień znaków zodiaku, a jego polichromie są zgodne z ideą syjonizmu. Na ścianach umieszczono napisy w jidysz, które prawdopodobnie wykonało dwóch nieznanych artystów.

W 2006 roku, dzięki wsparciu miejskich władz, odnowiono bramę wejściową. Niestety, w 2007 roku, synagoga została zamknięta, ponieważ z sufitu zaczęła odpadać polichromia. 12 sierpnia 2008 roku, dekoracja malarska w sali męskiej została wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego (nr rej. B 129/08).

Po pięcioletnim remoncie konserwatorskim, który kosztował przeszło 120 tys. zł, synagoga otworzyła swoje podwoje na początku 2012 roku. Prowadzono prace mające na celu odrestaurowanie polichromii oraz ochronę budynku przed wilgocią.

Przypisy

  1. MIZRAHI SYNAGOGUE IN BĘDZIN was re-opened after five years of renovation works. http://www.jewish-guide.pl/
  2. Otwarcie Domu Modlitwy Cukermanów w Będzinie – gazeta.pl
  3. Gminna Ewidencja Zabytków Będzina. Zabytki rejestrowe [online], s. 2.
  4. a b Centrum Kultury Żydowskiej. bedzin.pl.

Oceń: Synagoga Mizrachi w Będzinie

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:12