Arieh Ben-Tov


Arieh Ben-Tov, znany również jako Lejba Hassenberg, urodził się 8 sierpnia 1923 roku w Będzinie. Zmarł 6 czerwca 1996 roku w Holandii. Był on polskim prawnikiem o żydowskich korzeniach, który odegrał istotną rolę w społeczności żydowskiej.

Pełnił funkcję przewodniczącego Związku Żydów Będzińskich, co podkreśla jego zaangażowanie w lokalne życie społeczności. Dodatkowo, przez wiele lat był prezesem Światowego Związku Żydów Zagłębia, gdzie przyczyniał się do integracji i wsparcia dla osób pochodzenia żydowskiego.

Jego działalność nie ograniczała się jednak tylko do działań lokalnych, ponieważ był także członkiem Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego oraz Rady Instytutu Pamięci Narodowej Yad Vashem. Te role wskazują na jego zaangażowanie w zachowanie pamięci o Holokauście oraz promowanie prawdy o historii Żydów w Polsce i na świecie.

Życiorys

Lejba, syn Icchaka i Fridy Hassenberg, miał pięcioro rodzeństwa. Wśród nich znalazły się trzy siostry: Sara, Frumcia i Lunia oraz dwóch braci: Izrael i Szloma. Jego ojciec pełnił rolę nauczyciela religii, co wpływało na młodzieńcze życie rodziny. Lejba rozpoczął naukę w Szkole Rapaporta, a później kontynuował edukację w Liceum Humanistycznym Fürstenberga w Będzinie. W 1943 roku nastał tragiczny czas – został deportowany do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie stracił całą swoją rodzinę.

Później przebywał w obozie Monowice. Udało mu się jednak podczas ewakuacji z tego miejsca uciec do pobliskiego lasu, gdzie krył się aż do momentu wkroczenia wojsk radzieckich. Po zakończeniu działań wojennych przez krótki czas osiedlił się w Częstochowie. Wraz z grupą młodzieży syjonistycznej podjął decyzję, by wyruszyć do Palestyny.

Po dotarciu na Cypr został internowany. Następnie, już w Izraelu, wstąpił do armii, biorąc czynny udział w wojnie wyzwoleńczej. Po demobilizacji zakończył studia prawnicze, co zaowocowało otwarciem własnej kancelarii prawnej. Był również aktywnym członkiem Partii Progresywnej, gdzie pełnił funkcję rzecznika, oraz należał do Partii Niezależnych Liberałów.

Ben-Tov zasłynął jako autor książki „Czerwony Krzyż spóźnia się: Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża a los Żydów węgierskich w latach 1943–1945.” W swoich badaniach odkrył zaskakujące informacje, że organizacja ta jedynie obserwowała deportację Żydów węgierskich, nie podejmując działań, które mogłyby temu zapobiec. Wówczas prezes Czerwonego Krzyża, Max Huber, był świadomy nazistowskich planów eksterminacyjnych. W książce oraz wystąpieniach publicznych Ben-Tov podkreślał, że świat był obojętny na los Żydów, a międzynarodowe organizacje krytykował za ich niewystarczające reakcje.

Uważał, że bardziej zdecydowane działania Czerwonego Krzyża mogły uratować wielu Żydów węgierskich przed śmiercią, gdyż to właśnie ta organizacja miała możliwość przeciwstawić się Niemcom w ostatnich miesiącach wojny.

Po 1989 roku Ben-Tov często wracał do Będzina, nawiązując współpracę z lokalnymi władzami w celu zachowania pamięci o przedwojennej społeczności żydowskiej. Dzięki jego działaniom na terenie miasta postawiono obeliski w miejscach, gdzie niegdyś znajdowały się synagogi, zamieszczono tablice na dawnych obiektach żydowskich oraz organizowano seminaria naukowe. Warto dodać, że w ramach jego starań zorganizowano też wyjazd młodzieży szkolnej z Polski do Izraela.

Ostatnie lata życia Ben-Tova były poświęcone jego pracy oraz działalności na rzecz utworzonej przez niego fundacji. Zmarł nagle podczas Kongresu Międzynarodówki Liberalnej w Holandii. Rok po jego śmierci, nakładem syna Archituva, ukazała się książka zatytułowana „Moje Credo”, której publikacja miała na celu kontynuację misji ojca. W latach 90. XX wieku w Izraelu został utworzony Ośrodek Nauki o Zagładzie im. Ariego Ben-Tova, który kierowany jest przez Archituv.

Na zakończenie warto wspomnieć, że Ben-Tov został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, co stanowi uznanie dla jego działalności oraz wkładu w historię i pamięć o Żydach w Polsce.

Publikacje

Dokumentacja dotycząca publikacji Arieha Ben-Tova obejmuje kilka znaczących dzieł, które ukazują jego wkład w historię oraz refleksje na temat wydarzeń z przeszłości.

  • Czerwony Krzyż spóźnia się: Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża a los Żydów węgierskich w latach 1943–1945, Sosnowiec 1996,
  • Das Rote Kreuz kam zu spät: die Auseinandersetzung zwischen dem jüdische Volk und dem Internationalen Komitee vom Roten Kreuz im Zweiten Weltkrieg : die Ereignisse in Ungarn, Zürich : Ammann, 1990,
  • Moje credo: książka o Ben-Tovie, Tel-Aviv 1997.

Przypisy

  1. Biogramy | Wirtualny Sztetl [online], sztetl.org.pl [dostęp 15.04.2023 r.]
  2. Kronika Uniwersytecka - kwiecień 1996 [online], Gazeta Uniwersytecka UŚ [dostęp 15.04.2023 r.]
  3. Ben-Tow Arie (Lejba Hassenberg) – Fundacja Brama Cukermana [online] [dostęp 15.04.2023 r.]
  4. Special to The New YorkS.T.N.Y., Auschwitz Survivor Accuses the Red Cross, „The New York Times”, 20.08.1989 r., [dostęp 15.04.2023 r.]
  5. Ocalić od Zapomnienia | [online], 17.05.2015 r. [dostęp 15.04.2023 r.]
  6. Facing the Holocaust in Budapest: the International Committee of the Red Cross and the Jews in Hungary, 1943-1945 / Arieh Ben-Tov | Arieh Ben-Tov 1923-1996 (Institut Henry-Dunant) | Institut Henry-Dunant | The National Library of Israel [online], www.nli.org.il [dostęp 15.04.2023 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":

Waldemar Baliński | Michał Weinzieher | Jan Walewski (1908–1978)

Oceń: Arieh Ben-Tov

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:9