Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Będzinie to istotna jednostka kościelna, która ma swoje miejsce w strukturach rzymskokatolickich, znajdując się w dekanacie będzińskim, będącym częścią diecezji sosnowieckiej oraz metropolii częstochowskiej w Polsce.
Jej historia sięga roku 1957, kiedy to została formalnie utworzona. W znaczący sposób wpływa na życie duchowe swojej wspólnoty, a duszpasterstwo sprawowane jest przez księży Oblatów Świętego Józefa, znanych również jako Józefici.
Obecnie parafia ta służy około 5 tysięcy wiernym, którzy zamieszkują tereny objęte jej opieką. W skład obszaru parafialnego wchodzą fragmenty Śródmieścia oraz Syberki, a także dzielnica Małobądz, co pokazuje jej znaczenie w lokalnej społeczności.
Historia powstania parafii
Historia parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie rozpoczęła się w 1952 roku, w czasie gdy miejscowość należała do diecezji częstochowskiej. Władze diecezjalne powierzyły księdzu Karolowi Kościowowi zadanie utworzenia nowej parafii, będącej „córką” już istniejącej jednostki Świętej Trójcy. Niestety, napotkał on trudności związane z brakiem zgody ze strony urzędów miejskich na budowę kaplicy, co zmusiło go do zaaranżowania miejsca modlitwy w domu Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kościuszki 6. Jednakże i to przedsięwzięcie zostało zablokowane przez lokalny okręg partyjny.
W drugiej połowie lat 50. liczba wiernych w kościele Świętej Trójcy przekroczyła 30 tysięcy, co skłoniło proboszcza ks. Mieczysława Zawadzkiego do podjęcia działań na rzecz utworzenia nowej parafii dla mieszkańców Małobądza. Po wielu próbach i rozmowach z biskupem Zdzisławem Golińskim, uzyskano upragnioną zgodę na erygowanie nowej parafii 7 maja 1957 roku. 13 października tego samego roku w kościele Świętej Trójcy odczytano dekret o powołaniu parafii św. Jana Chrzciciela, a tydzień później odbyła się pierwsza Msza Święta dla wiernych nowego obwodu. Pierwszym administratorem parafii został ksiądz Zygmunt Zaborski.
Ksiądz Zaborski miał na swoim zadaniu także wybór patrona nowej parafii. Na pomoc przyszedł mu będący na emigracji w Stanach Zjednoczonych będzinianin ks. Stanisław Zdebel, który zaproponował, aby patronem kościoła został św. Jan Chrzciciel. Uważał on, że modlitwy do tego świętego mogą przyspieszyć proces beatyfikacyjny sługi Bożego abp. Jana Cieplaka, którego patronem był Jan Chrzciciel. Interesujący jest również fakt, że nominacja księdza Zaborskiego miała miejsce w setną rocznicę urodzin abp Cieplaka.
Wybór działki pod przyszłą kaplicę przypadł na teren przy ulicy Podjazie. Okazała się ona jednak zbyt mała, dlatego ksiądz Zaborski zdecydował się postawić na niej krzyże, w celu ochrony terenu przed ewentualnym przejęciem przez władze. Na jednym z krzyży umieścił napis: Na pamiątkę 600-lecia wybudowania pierwszego kościoła Świętej Trójcy w Będzinie 1358-1958. Tutaj stanie kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Będzinie. 30 kwietnia 1958 rozpoczęto budowę pierwszej kapliczki, a dzień później odbyło się w niej pierwsze nabożeństwo. Niestety, trzeciego dnia po tym, władze partyjne zażądały jej zburzenia, jednak delegat biskupa zdołał wynegocjować budowę większej i trwalszej kaplicy w zamian.
Pierwszy odpust parafialny miał miejsce 24 czerwca 1958 roku, jeszcze w małej kapliczce, znanej jako Betlejemka. Niestety, urząd miasta wydał tajne dyspozycje, które miały na celu zatrzymanie rozpoczętej budowy nowego obiektu, wprowadzając zmiany na działce, które miały zmniejszyć teren kościelny o 10 metrów. W dniu następującym parafianie zdecydowali się na protest, ustawiając się w szereg w obronie kościoła, jednak ich działania nie przyniosły skutku. Mimo że władze miasta próbowały unieważnić zezwolenie na budowę, to szczęśliwie wyrok ten został cofnięty 16 lipca 1958 roku. Ksiądz Zaborski zanotował w kronice parafialnej:
„19 lipca 1958 r. położone zostały pierwsze kamienie fundamentalne pod kaplicę, a na drugi dzień poświęcony został kamień węgielny kaplicy.”
W międzyczasie biskup częstochowski postanowił przenieść księdza na inną parafię, mianując ks. Wacława Wicińskiego nowym administratorem. Ten uzyskał zgodę na budowę kaplicy z pustaków, która została ukończona na Boże Narodzenie tego samego roku. Dalej parafię prowadzili kolejno: Kazimierz Szwarlik, następnie Stefan Gibała w 1973 roku oraz Stanisław Andrzejewski od 1981 roku. 11 listopada 1983 roku uzyskał on zgodę na zbudowanie ostatecznego kościoła parafialnego i rozpoczęcie gromadzenia planów oraz materiałów budowlanych. W dniu 15 kwietnia 1994 roku opiekę nad parafią zaczęli pełnić Oblaci Świętego Józefa, a proboszczem został ksiądz Stanisław Barczak OSJ. W omawianym czasie budynek kościoła osiągnął stan zamknięty, a ostatnia Msza odbyła się w kaplicy 24 grudnia 1994 roku. Od tej chwili liturgie miały miejsce jedynie w nowym kościele. W 1995 roku, w dniu odpustu, biskup diecezji sosnowieckiej Adam Śmigielski SDB, udzielił budowli błogosławieństwa.
W roku 2001 proboszczem został ksiądz Marek Maziarz OSJ. Sześć lat później wznowiono modlitwę o beatyfikację abp. Cieplaka, która odbywała się w każdą środę. 24 czerwca 2008 roku biskup Śmigielski dokonał konsekracji „nowego” kościoła. W 2013 roku probostwo w parafii objął ksiądz Stanisław Kozik OSJ.
Proboszczowie i administratorzy
Administratorzy
W historii parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie, jednym z kluczowych momentów było przyjęcie zarządzania przez różnych administratorów. W latach 1957 do 1958 funkcję tę sprawował ks. Zygmunt Zaborski, a po nim, od 1958 do 1970, stanowisko zajmował ks. Wacław Wiciński.
Proboszczowie
Również proboszczowie odegrali ważną rolę w kierowaniu parafią. między innymi:
- W latach 1970-1973 parafią opiekował się ks. Kazimierz Szwarlik,
- następnie, od 1973 do 1981, był to ks. Stefan Gibała,
- od 1981 do 1994 funkcję tę pełnił ks. Stanisław Andrzejewski (znany również jako Jędrzejewski),
- w latach 1994-2001 parafią kierował ks. Stanisław Barczak OSJ,
- od 2001 do 2013 był to ks. Marek Maziarz OSJ,
- a obecnie, od 2013 roku, proboszczem jest ks. Stanisław Kozik OSJ.
Przypisy
- a b Parafia św. Jana Chrzciciela w Będzinie [online], www.chrzciciel.bedzin.pl [dostęp 08.12.2018 r.]
- Parafia św. Jana Chrzciciela w Będzinie - podstawowe informacje [online], ceko.com.pl [dostęp 08.12.2018 r.]
- a b SosnowiecFakty - News: Niezwykła historia parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie [online], www.sosnowiecfakty.pl [dostęp 08.12.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia św. Alberta Chmielowskiego w Będzinie | Parafia bł. Honorata Koźmińskiego w Będzinie-Grodźcu | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie | Parafia Świętej Trójcy w Będzinie | Parafia św. Siostry Faustyny w Będzinie | Parafia św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu | Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie | Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie | Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-ŁagiszyOceń: Parafia św. Jana Chrzciciela w Będzinie