Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej i rola Policji


Z dniem 1 stycznia 2025 roku Polska rozpocznie drugą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, stawiając na bezpieczeństwo jako kluczowy priorytet. W obliczu licznych wyzwań, które wymusza obecna sytuacja w Europie, polska Policja odgrywać będzie istotną rolę w realizacji wyznaczonych celów. Prezydencja wiąże się z organizacją około 200 międzynarodowych spotkań, w których weźmie udział blisko 40 tysięcy uczestników, w tym przedstawicieli rządów państw członkowskich. To ambitne przedsięwzięcie stawia przed funkcjonariuszami z Polski wiele złożonych zadań.

Obejmując prezydencję, Polska będzie prowadzić współpracę z Dania oraz Cyprem, co stanowi unikatywne wyzwanie, biorąc pod uwagę ograniczony udział Danii w tych działaniach. Rola Policji w kontekście polskiej prezydencji koncentruje się na logistyce zabezpieczeń oraz udziale w międzynarodowych grupach roboczych, odpowiedzialnych za kształtowanie polityk w zakresie bezpieczeństwa. Współpraca z innymi państwami członkowskimi UE w ramach grup roboczych ma na celu lepsze przygotowanie się do rozporządzeń oraz dokumentów, które będą miały wpływ na przyszłe regulacje prawne.

W ramach przygotowań do prezydencji, polska Policja bierze udział w wielu grupach roboczych, takich jak Grupa Robocza ds. Egzekwowania Prawa oraz Grupa Robocza ds. Wymiany Informacji. Dodatkowo, uczestnictwo w międzynarodowych sieciach eksperckich, takich jak sieć zwalczania przestępczości zorganizowanej, pozwala na wymianę doświadczeń oraz strategi działania. Prezydencja oznacza także, że Polska będąc gospodarzem wielu spotkań, będzie miała okazję do wpływania na polityki UE związane z bezpieczeństwem oraz ściganiem przestępczości w kontekście zorganizowanej przestępczości i cyberprzestępczości.

Źródło: Policja Będzin


Oceń: Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej i rola Policji

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:12


Zobacz Także